Som nevnt flere steder her med den siste tids økende antall plutselige kanselleringer i SAS, i følge medier så har det sammenheng med at pilotene plutselig har sluttet å selge fridager slik at selskapet rett og slett står uten nok piloter til å fly alle avganger. Jeg kjenner ikke dynamikken her, men får inntrykk av at dette er noe SAS baserer seg på. Hvorfor dette skjer i "fredstid" er uklart, det er vel første i 2027 at SAS pilotene skal forhandle på nytt etter avtale om ingen aksjoner i 5,5 år etter 2022 streiken. https://flysmart24.no/2026/02/24/dn-pilot-uro-kan-gi-sas-avlysninger/ I dag topper SAS kansellerings statistikken på Flightaware med over 30 kanselleringer, det er ikke vanlig: https://www.flightaware.com/live/fleet/SAS/cancelled Idag var det ikke bare SFO som gikk i vasken, men ORD og JFK også på longhaul. Frykter det kan bli litt uforutsigbart å fly SAS fremover nå, og håndtering fra SAS virker jo ikke imponerende.
Ref et annet flyforum, så er det visstnok endringer i «vanlig» vinterpraksis, som det så blir reaksjoner fra pilotene. Uten å gå i detaljer synes jeg det er utrolig dårlig planlegging av SAS. Vinter er lavsesong, det er overflod av piloter, og så greier de å føkke opp vaktplaner slik at man havner på kant med de ansatte?
Ja, mangel på crew er 100% EU komp. Bare pass på at de ikke forsøker å skylle dette på været, som en SAS pressetalsperson gjorde i en avis i dag..
Godt nytt for et forum som elsker å bli booket om fra bonus til revenue og tjene drøssevis av poeng på ombookinger. Blir gode reisebrev også av sånt
Når det gjelder ORD så kan det hende det er følgefeil, og at de må gjøre endringer og det er minst kostnader med å kansellere ORD. da jeg fløy bort torsdag var det knapt folk på flyet, så det kostet SAS lite kontra konsekvensene med å gjøre endringer på mer populære flyvinger. De sa det var teknisk som gjorde at det ble flybytte, og vi måtte vente på en maskin som kom fra SFO, på tid, men så sent at vår avgang ble forsinket tre timer. Parkerte ved gate 3:12 forsinket. Skal hjem i morgen. En kansellering vil være kjedelig, men greit økonomisk.
Fikk TOS-OSL kansellert i kveld. Ingen notis i sms’en om hvorfor. Må man kontakte KS for å få vite hvorfor?
Det er vel bare å sende inn kravet, og så må de dokumentere hvorfor det eventuelt foreligger en unnskyldelig grunn.