Mitt fly LHR-OSL skulle lande 22:40 men er nå 40 min. forsinket. Siste tog fra Gardermoen til Larvik går 23:13 og dette rekker jeg nå neppe. Har jeg krav på noe som helst med tanke på at det kun er en 40 min. forsinkelse?
Jf. FLYKL-2021-01690 har du muligens en sak her. I den saken var det forsinket bagasje som medførte merarbeid og tid for passasjer som dermed mistet siste tog hjem og Nemnda anbefalte refusjon av ca 2k NOK for taxi hjem. Nemnda mener at selskapets ansvar faller inn under Luftfartsloven § 10-20, kort oppsummert at fraktføreren er ansvarlig for tap som følge av forsinkelse med mindre det godtgjøres at alle forholdsregler som med rimelighet kan kreves for å unngå tapet, er tatt, eller at dette ikke har vært mulig. Så vil det vel bli en vurdering av om 40 minutter er tilstrekkelig for å anses som mangelfull levering av tjenesten.
Husk at en prikk på reiseforsikringen vil slå ut i økt premie, så du får vurdere om kravet er stort nok til at det er verd det da :/
Jeg har ofte vært heldig med slike krav. I hvert fall mer enn 50% gikk gjennom hos SAS. Men så må det sies at det stort sett kun var snakk om ca. 300-400 kr per sak. Min erfaring er at man har bedre sjanser om man ber om voucher. Om man har krav på det kan jeg ikke si, men det @snik skriver høres interessant ut. Jeg har aldri sendt en klage til nemnda for såpass korte forsinkelser.
Hvilket selskap mener du dette gjelder? Jeg har tidligere jobbet i to ulike forsikringsselskap, og har aldri vært borti det du skisserer her.. Heller ikke i ettertid som "vanlig" kunde i ulike selskaper.
Om dette var Jeopardy ville spørsmålet vært: Jeg bulket bilen i parkeringshuset på kjøpesenteret og jeg lurer på om jeg bør bruke forsikring eller betale for reparasjonen selv? Greit nok at det føres oversikt over alle krav, men det skal nok mye til før du er uønsket som reiseforsikringskunde. Skadetypen er nok avgjørende. Krav som dokumenteres fra tredjepart (feks forsinkelser) er nok ubegrenset. Litt verre om du blir frastjålet mobilen hvert år, akkurat når den nye modellen er lansert.
Det kunne ha stemt. For enkelte mindre selskaper med mangelfulle / dårlige modeller for premieberegning så kan de bruke en såkalt aritmetisk modell som gir et lite påslag ved skadesaker foregående år med utbetaling, meeeen, det er lite i bruk og lite aktuelt for dagens selskaper med litt volum. Er andre ting de benytter for å kalkulere premie og man skal i utgangspunktet ikke straffes for berettiget bruk for forsikring. Såe. De to andre som har gitt kommentarer på denne, må jeg stemme i. Jobbet forøvrig med fornyelse av forsikringspoliser til kunder for noen år siden.
Hmm... det dere sier her er jo gode nyheter for meg ... For jeg fikk to større trøkker på rappen, først en sykehusinnleggelse også måtte jeg flykte fra India på grunn av pandemien tok over verden, så det var såpass store krav at jeg forfulgte dem. Så den prisøkningen på forsikringen skyldes andre ting, sånn som å ha rundet 40 kanskje? Ok, så jeg bør ikke bry meg om at jeg har hatt krav med utbetaling de tre siste årene
Krever ikke reiseforsikringen at man har en viss til til rådighet ved overgang fra et transportmiddel til et annet?
Sikkert. I mitt tilfelle hadde jeg 35 minutter. I praksis brukte jeg 12 (når jeg først hadde landet).
Innhenting av reiserute i frende krever en forsinkelse på 1,5 timer, men har et inntrykk av at en av og til ser litt mellom fingrene på slike saker. Skader aldri å sende et krav og se hva som skjer.
Med fare for å vekke til live en gammel tråd, men jeg lurte på det samme som @indahla og da jeg søkte i forumet havnet jeg i denne tråden. Som @snik nevner, så har lignende saker i Flyklagenemda ført fram. Både sak 2021-01690 og sal 2022-02617 har gitt klager medhold for dekking av taxi i henhold til luftfartsloven § 10-20. Forøvrig kan man søke opp klagesaker her: https://reiselivsforum.no/web/dommer_og_avgjoerelser/htmlViewer?documentName=dommer_og_avgjoerelser Sak 2022-02617: https://reiselivsforum.no/digiforms/sessionInitializer?xsessiontag=464485267 Sak 2021-01690: https://reiselivsforum.no/digiforms/sessionInitializer?xsessiontag=589492459
30 minutter etter et vennlig, men bestemt svar tilbake til SAS Customer Claims avdelingen, med henvisning til luftfartsloven § 10-20 fikk jeg positivt svar, med bekreftelse om at de dekker min (del av) taxiregningen. Skal sies at de allerede hadde dekket konas halvdel av taxiregningen, så det var jo litt rart at hun fikk tilslag og jeg fikk avslag. Men det kan altså være verdt å sende en kort klage og henvise til loven...