SAS bestiller 18 stk Airbus A330-900neo. https://www.airbus.com/en/newsroom/...-to-accelerate-growth-and-fleet-modernisation Bestillingen inkluderer også opsjoner på 10 ekstra A330neo. Leveringene er forventet mellom 2030 og 2035. På kort sikt planlegger SAS også å lease 9 stk. brukte A330-300. Tre av disse A330-300 maskinene skal erstatte de tre eldste A330 som nærmer seg 25 år nå, så det blir seks nye A330-300 for å utvide kapasiteten frem til leveringen av A330neo begynner. SAS har selv sagt at de ser for seg en long-haul-flåte på rundt 30 maskiner når de skal passe inn i den nye eierskapsmodellen sammen med KLM og Air France, hvor CPH blir gruppens tredje hub. I tillegg har SAS også sagt på årets Route-konferanse at de ser for seg flere A321LR-maskiner. Det blir spennende å se hva som skjer fremover. Edit: Oppdaterer førsteposten med pressemelding fra Airbus på den nye flyordren.
Å tid er neste Diamant treff på SAS Eurobonus? Da vår vi nok sikkert vite noe mer om dette, og hvilke ruter de skal sette eventuelle nye fly på?
Interessant! Lov å håpe på en overordnet AF-KLM-strategi, slik at SAS tar tynne/sekundærruter fra CPH med feed fra AMS/CDG?
Dette kan jeg ikke så mye om, men vil ikke det være bedre for gruppen å ha SAS på store destinasjoner sånn at de konkurrerer på det skandinaviske markedet mer *A osv. flyr du som skandinavisk til et perifert reisemål er du uansett vant til å måtte fly via Europa. Mens et SAS fly til BKK som ikke fylles opp av Skandinaver må være lett å selge fullt ved å legge ut billettene på AF / KLM til en fornuftig pris?
Da er pressemeldingen fra Airbus ute: https://www.airbus.com/en/newsroom/...-to-accelerate-growth-and-fleet-modernisation Er en "firm" ordre på 18 stk. A330-900neo, med opsjoner på 10 ekstra fly.
Ikke overraskende, siden det er eneste valg på A330neo, men SAS bestiller 40 Rolls-Royce Trent 7000. https://www.rolls-royce.com/media/p...lcomes-sas-order-for-20-a330neo-aircraft.aspx
Fantastisk fin maskin, fløy den siste uken til Jamaica og tilbake til UK med Virgin. Men har SAS sagt noe offentlig om når de får levering? Kan jo fort gå flere år før første fly leveres i den bransjen der.