EU261 oppdatering juni 2026

Tråd i 'Nyheter' startet av Upsaker, 21. juni 2026.

  1. Upsaker

    Upsaker Fastboende

    Innlegg:
    8,484
    Likes mottatt:
    24,558
    Bonuspoeng:
    293
    Tidligere i juni var det et møte i Brussel mellom Europaparlamentet, Ministerrådet og Europakommisjonen. De diskuterte EU261 og har kommet med noen presiseringer/oppdateringer.

    Avtalen som ble forhandlet frem mellom EU-parlamentet og Rådet markerer slutten på en 13 år lang politisk fastlåst situasjon. Oppdateringen fokuserer i stor grad på å tette smutthull flyselskapene tidligere har benyttet, øke prisgjennomsiktigheten og gi reisende sterkere rettigheter på bakken.

    Her er de noen av endringene som ble vedtatt:

    1. Slutt på "No-Show"-praksis på returreiser
    Flyselskapene har ikke lenger lov til å nekte deg ombordstigning på returflyvningen – eller kreve ekstra gebyrer – selv om du av en eller annen grunn ikke benyttet deg av utreisebilletten på samme bestilling.

    2. Grunnpris skal inkludere personlig eiendel
    For å gjøre det lettere å sammenligne reelle priser på tvers av selskaper (spesielt lavprisselskaper), må den første prisen som vises under søk nå inkludere én mindre personlig eiendel (som en håndveske eller liten ryggsekk under setet).

    3. Strenge tidsfrister for flyselskapene (Raskere oppgjør)
    Det innføres faste tidsfrister for å stoppe selskaper fra å trenere erstatningskrav:
    • 4 dager (96 timer): Etter en kansellering eller større forsinkelse plikter flyselskapet å sende deg en elektronisk melding som forklarer årsaken og gir klare instrukser om hvordan du søker kompensasjon.

    • 9 måneder: Passasjerer har nå en harmonisert frist på 9 måneder til å sende inn kravet sitt.

    • 30 dager: Flyselskapet må bekrefte mottak av kravet umiddelbart, og har nøyaktig 30 dager på seg til enten å utbetale pengene eller gi en klar, juridisk begrunnelse for et eventuelt avslag.
    4. Sterkere rett til ombooking ("Rerouting")
    Dersom flyet ditt blir kansellert, må flyselskapet klare å tilby deg en alternativ reiserute innen tre timer.
    • Hvis de ikke klarer dette, har du rett til å ordne alternativ transport selv (for eksempel med et konkurrerende flyselskap eller tog) og kreve utgiftene refundert med opptil 400 % av den opprinnelige billettprisen.
    5. Gratis setevalg for barnefamilier og sårbare grupper
    Flyselskapene kan ikke lenger kreve gebyr for at voksne skal få sitte ved siden av barna sine (under 14 år). Det samme gjelder for gravide, enslige mindreårige og passasjerer med nedsatt funksjonsevne (PRM), som i tillegg får styrket erstatningsvern dersom rullestoler eller annet mobilitetsutstyr blir skadet.

    6. Tydeligere definisjon av "Ekstraordinære omstendigheter"
    For å unngå gråsoner har EU utarbeidet en standardisert liste over hva som faktisk fritar flyselskapet fra å betale (eksempelvis krig, ekstreme værforhold med tidlig varsling, eller uforutsette streiker blant flygeledere/flyplassansatte). Tekniske feil på flyet eller høye drivstoffpriser godtas ikke som gyldige unnskyldninger.

    Beløp og forsinkelsesregler består: Du har fortsatt krav på standardkompensasjon (€250, €400 eller €600 avhengig av distanse) hvis flyet er mer enn 3 timer forsinket ved ankomst. Det ble imidlertid åpnet for at selskapene kan kutte erstatningen med 50 % på de aller lengste interkontinentale rutene dersom de tilbyr rask ombooking og forsinkelsen blir minimal.

    Merk: Reglene trer i kraft 12 måneder etter at den formelle godkjenningen og publiseringen i EU-tidenden er fullført (forventet i løpet av 2027).

    Ryanair-sjefen er ikke fornøyd: ABC nyheter
    Artikkel hos The Points Guy
    Forbrukerjurist Thomas Iversen oppsummerte på Tiktok
     
    jonss, turaga008, Teknolai and 29 others like this.
  2. Jorge

    Jorge Fastboende

    Innlegg:
    6,303
    Likes mottatt:
    9,227
    Bonuspoeng:
    293
    Er ikke punkt 2 dårligere enn det gikk rykter om? Jeg har ihvertfall lest artikler om at stor håndbagasje kom til å være inkludert i markedsføringspris
     
  3. Travellingalf

    Travellingalf Ut på tur - aldri sur Moderator

    Innlegg:
    5,837
    Likes mottatt:
    10,620
    Bonuspoeng:
    293


    Bu-hu, stakkars han *krokodilletårer*
     
  4. Flyingdutchman

    Flyingdutchman Veteran Moderator

    Innlegg:
    4,203
    Likes mottatt:
    27,499
    Bonuspoeng:
    183
    Punkt 4 kan bli interessant for oss bonusnisser. Hva er 400% av kostnaden på for eksempel en tur som kostet 100k eurobonus og et par tusenlapper i gebyr?
     
    jonss, indahla and bXmi like this.
  5. Flymunda

    Flymunda Veteran

    Innlegg:
    1,620
    Likes mottatt:
    12,026
    Bonuspoeng:
    183
    Vietnam må vel være godt innenfor da i hvert fall.
     
    biaop and obay like this.
  6. Flyrlavt

    Flyrlavt EBB & Meny mer

    Innlegg:
    1,819
    Likes mottatt:
    4,961
    Bonuspoeng:
    113
    Punkt 1 kan ha en enorm betydning for hvordan flygninger blir priset, ikke sikker på hvordan flyselskapene vil rette seg etter dette.
    Ellers mye bra her, men til syvende og sist så er det jo ingen hemmelighet hvem det er som egentlig ender opp med å betale for flyselskapene sine økte kostnader.
     
    Oppirumpadi liker dette
  7. Spielhaug

    Spielhaug Veteran

    Innlegg:
    4,469
    Likes mottatt:
    12,642
    Bonuspoeng:
    183
    Pkt 1 har operative følgekonsekvenser ved at idag VET selskapet at et retursete blir kansellert ved noshow, og kan selge/fylle flyet tilsvarende. Den usikkerheten blir større med de nye reglene, og kan kanskje føre til mer overbooking?
     
  8. Rapolo

    Rapolo Veteran

    Innlegg:
    2,407
    Likes mottatt:
    9,421
    Bonuspoeng:
    183
    Det jeg ikke forstår er hvorfor EU ikke pålegger disse reglene til ikke-EU-selskaper på flyvninger til EU, slik at selskapene konkurrerer på like vilkår. I dag vil f.eks. EK og QR slippe dette på flighter til EU, mens f.eks. AF og LH må forholde seg til dette på de samme rutene til EU.

    Det neste som burde komme på banen er en ordning som gir selskapene insentiver til å behandle kundene riktig. Et forslag ville vært at kunden får 50% mer kompensasjon om saken må løses i forbrukerklagenemd eller i retten. P.t er det ingen konsekvenser for flyselskapene å prokastinere og nekte kompensasjon i flertallet av sakene, for så å ettergi kompensasjon på de få sakene som går til nevnte nemder og klageinstanser. Det er forsåvidt et steg i riktig retning at selskapet må informere om årsaken til forsinkelse/kansellering, samt at de må gi et juridisk begrunnet svar ved avslag.
     
    runguru, Teknolai, Henrik and 9 others like this.
  9. Eddie47

    Eddie47 1D

    Innlegg:
    16,715
    Likes mottatt:
    888,250
    Bonuspoeng:
    293
    Det er utrolig synd at Donald har latt seg forlede av flyselskapslobbyen til å ta bort alle passasjerrettigheter i Trumpistan …
     
  10. milehigh

    milehigh Veteran

    Innlegg:
    3,363
    Likes mottatt:
    10,722
    Bonuspoeng:
    183
    Max 3 hotellnetter kan man leve med, men max 4x billettpris blir tricky på bonusbilletter, og forøvrig billige eco billetter om man må ombooke på kort varsel.
     
    biaop, jonss and indahla like this.
  11. tobeornot999

    tobeornot999 Gold Star, Sapphire OneWorld, Gold Skyteam

    Innlegg:
    6,640
    Likes mottatt:
    14,654
    Bonuspoeng:
    293
    Ja, enig.

    I tillegg er det ofte litt styrete etter man har bestilt billettene å vite hva èn retning kansellert egentlig koster og dermed hva 4x grensen blir.

    Ofte oppgis disse beløpene i bestillingsprosessen, men dukker ikke opp på kvitteringer eller andre reisedokumenter hvis man har kjøpt en t/r. Da oppgis bare totalen
     
    milehigh liker dette
  12. fly4fun

    fly4fun Senior Medlem

    Innlegg:
    519
    Likes mottatt:
    408
    Bonuspoeng:
    63
    Det er i alle fall nødestøten på prispairing tur-retur.

    Lavpris har allerede gått til prissetting per segment, de fleste andre vil følge etter.
     
    Spielhaug liker dette
  13. tobeornot999

    tobeornot999 Gold Star, Sapphire OneWorld, Gold Skyteam

    Innlegg:
    6,640
    Likes mottatt:
    14,654
    Bonuspoeng:
    293
    Slik er det vel stort sett allerede, på long haul?
     
  14. fly4fun

    fly4fun Senior Medlem

    Innlegg:
    519
    Likes mottatt:
    408
    Bonuspoeng:
    63
    Det er fortsatt ganske mange flyselskap som driver med tur/retur prising.
     
    Cumulus liker dette

Del denne siden