Egentlig dårlig grunnlag for reisebrev, men føler jeg bare må få ut litt av det vi bonusnisser kanskje sliter mer enn normale med Som både brukernavn og bilde kanskje avslører, så har jeg en svakhet for fotballklubben Leeds. Man prøver å komme seg på kamp i ny og ne, men det skal passe ift hjemmekamper, offshoreturnus, konas vaktordning og barnas aktiviteter. Og ikke minst tilgang på billetter. Jeg ser på meg selv som heldig, og har opp gjennom årene truffet mange likesinnede, og klarer dermed stort sett få tak i billett. Det er kultur for å passe på hverandre blant norske Leeds supportere, og svartebørs fører til utfrysing. Tilbake til innledningen; denne turen er hverken fly, eller opplevelsesmessig ekstraordinær. Det passet med kamp mot Sunderland i Leeds 03.03. Booket på januarsalget, utreise onsdag, retur torsdag. Traff blink med 2 mellomlandinger begge veier. Så med julekalender beregnet jeg poeng for 12 flights 1 uke etter booking, og kampen blir flyttet fra onsdag til tirsdag grunnet TV. Her starter det. Grunnet SK ikke har like daglige ruter ender jeg opp med 1 mellomlanding bort, og fortsatt 2 hjem. Betaler en liten ombookingsum for endringen og er snurt. For 2 uker siden kommer varsel om endring i flighten min. Ene returflyvningen er kansellert, og jeg går inn og sjekker. Utreise er SVG og for å få 2 eller flere mellomlandinger må jeg egentlig overnatte på Sola. Hmmmm. Overbeviser meg selv om å booke på mandagens program, og heller ta en ekstra dag i Leeds. Her betaler jeg 400,- pr natt på EasyHotel, kontra 2200 på scandic eller 1540 på jordbæret. Ender dermed med SVG-BGO-OSL-CPH-MAN og retur MAN-CPH-ARN-OSL-SVG. Computer says no… Denne går ikke online. Snakker med chat og de skal fikse. Dagen etter er appen oppdatert. Feil… Sender mail til diamond, hvorpå de tar kontakt, og legger alt inn samtidig som jeg får beskjed om at bolaget også flyr dette strekket direkte Oppdatert i app, men uten mulighet å velge sete. Ei heller fått mail med endringer. Aner uråd og tar kontakt. Som jeg tenkte var de ikke billettert. Får nok en gang kommentar at det går direkte fly. Bortforklarer med julekalender og sånn til fliring fra andre enden av telefonen. Får mail, og all good! Tidlig opp i dag, og etter kaffekoking til madammen og niste til minsten bar det i en begivenhetsløs biltur med innlagt ferje til nevnte SVG. Bagdrop, og en kaffe før boarding til BGO. 1 time her gjorde at jeg for første gang fikk prøvd noe jeg aldri har gjort før. Turnusjobb med bytting har ført til at jeg har gått langt over tiden for frisørbesøk. Cutters hadde ledig. 399,- var meget rimelig tenkte jeg og gikk inn. Fikk beskjed om å laste ned app, legge inn koden VINTER30, og endte med godt selskap og klipp til under 300 Kjøpte kaffe, og forsikra meg om at kofferten ble loadet.
BGO-OSL, like lite å melde som forrige strekk. Må si meg enig med de som synes SAS business er misvisende. Jeg skjønner også at man ikke rekker full servering på noen av disse, men skuffende at mellom Norges to største byer må man spørre høflig om i det hele tatt få noe på tralla utover kaffe og te. Kjapp tur innom Loungen på OSL. Meget god pastasalat med mozzarellakuler. Kalkunpålegg ved siden, så da fikk man også litt protein, for de det er viktig for.
OSL-CPH, Pushback 20 min over tid, og i tillegg innom deicing. Alt jeg skulle rekke på en god time på Kastrup var Lounge og passkontroll, så ikke så stressa. Dagens lunch var en kålsalat med estragon. Litt spekepølse og manchego med en fyllt paprika. Sjokolade opera til dessert. Dagens første champagne. (Er det noe selvmotsigende å drikke champagne mens man er fotballfan?)
CPH-MAN. Kikket ut mens jeg nærmet meg gate, og så noe jeg ikke kjente igjen. En noe sliten 737. Jaja tenkte jeg og gikk litt til. Hmm. Var jo på gaten min det. Sjekka appen, og brått var flyvningen til MAN operert av Jettime. Danmarks svar på en slags TUI? Helt ok fly, litt utdatert, og egentlig mest irritert grunnet mangel på lademuligheter. Og internett. Men det er fortsatt hit&miss. 2 pax i biz på 6 rader, så tenker de skal rekke over oss. Kylling til middag. Tok osten til forrett. Nydelige, seige cannelees til dessert Gikk for min venn Piper igjen. Han andre la seg å sove, så fikk ørlite dårlig samvittighet for at de åpnet flaska. Men bare litt. Purser sjenket velvillig, og kom med kaffe og sjokolade I utgpnkt ikke glad i tykke kaffekopper, men sas koppen vokser på meg. Mulig det bare er porselen i lufta? Tilbake til innleggstittelen. Leeds kamp, check. Milerun, check. Et par hotels.com netter for å løse ut bonusnatt, check. Og så ting man roter seg bort i; Jeg har en kjenning i Leeds som printer luer, og etter forespørsel på en norsk Leeds side ble det brått videreformidlet salg av 100 luer som skal plukkes opp, tas med hjem og sendes rundt i landet. Ref det jeg nevnte om samhold litt over her er det ikke akkurat noe jeg blir hverken rik eller feit av, men håper på god karma da. Jeg var først av flyet og med ETA fint registrert i passet var jeg gjennom immigrasjon/passkontroll på ca 4 sekunder. Minuset var at jeg måtte vente på en bortimot tom koffert som skal fylles med luer. Mista toget jeg hadde håpt på, men via Manchester nå så er jeg fremme bare en halv time senere. kan for øvrig anbefale appen TrainPal for tog i England
Overnatting denne gang er på easyhotel via hotell.com. Jeg måtte fylle opp for å ta ut en rewardnatt. Blir booking av noen dyre netter fremover, så ønsker de på «ny frisk» 400,- kr natta midt i sentrum er uslåelig. For de som kjenner Easyjet er det mye det samme. Du får et oppredd rom med bad, snakkes når du reiser. Koster nesten like mye som rommet med tidlig innsjekk og sen utsjekk. Koster ekstra å sette igjen bagasjen etc. dere skjønner tegningen. Knøttlite rom, men helt topp alene på tur.
I går møtte jeg en bekjent og hadde middag på Mommy Thai. Vært her før, og meget bra plass. Rabatt om du betaler cash Velger man rabatt eller omsetning på kredittkort, som nisse? Needless to say; jeg betalte med kort. Fikk som nevnt tidigere en ekstra dag i Leeds, og med 8-10 grader og sol fikk man totalt klokka inn respektable 35000 skritt i løpet av dagen. Først obligatorisk shopping til de hjemme, og kaffe ute i solen. Hadde planlagt lunch på en nyoppusset pub som får mye skryt. Testet meg selv, og navigerte på måfå frem til jeg var 50m unna. Google maps kunne informere meg om at de har stengt man og tirs Tok turen inn til byen igjen og trøstespiste en burger på «Hooyah» Meget oppegående. Møtte den nevnte luemannen, og fikk overlevert varene, pakket i koffert, og klargjorde for kamp.
Selv for de som ikke er spesielt interessert i fotball, anbefales tur til England for å oppleve stemningen. Mye mulig jeg er litt farget, men synes jo Leeds har en av de beste atmosfærene du kan føle på Selve kampen vil jeg huske lenge, dog for feil grunner. De som lurer kan lese seg opp på nett. Et hyggelig vannhull på veien Magien med kveldskamp
Panikkvåknet til ending av toget fra Leeds til MAN Viste seg at eneste endring var at ved bytte i Manchester var stoppet endret fra 13 til 12 min… Jeg har mareritt om å reise fra MAN. Det er alltid noe, og personell er uhøflige og lite forståelsesfulle. Det har blitt gjort en del ombygging i det siste, og den fremstår som mer oversiktlig, og åpen. Onsdag 0900 er ikke rush, men aldri opplevd å gå alene gjennom fast track her før. sniktok et bilde på vei ut og løp som en gal, for ikke å bli lagt i bakken
SAS har kjøpt tilgang på Aspire Lounge på MAN. Den oppleves som liten, men har plenty sitteplasser. Det ble servert full english, samt div bakverk. Dette er loungetype hvor du også kan bestille og betale enkelte varer. Jeg prøvde å få en oversikt av bartender men uten å bli særlig klokere. Nesten alt var inkludert, var det jeg endte opp med Det er ett, altså 1! toalett her. Det er for begge kjønn, stellerom og det man ellers trenger. Et fint bad, men skittent og slarvete.
SAS er stort sett A gates, og det er laaangt å gå. Traff en gammel flamme på veien. Singapore, du er savnet. Samt et nytt selskap jeg ikke har sett før. Juneyao var på vei hjem til Shanghai
WIFI om bord, og klart for lunch. Tenker litt på en ting; Som andre veien er jeg alene i biz på 5 rader. Tilfeldig? Neppe. Første gang på dette strekket i nye biz, men det var alltid masse folk foran gardinen med plus.
Siste del her er CPH-ARN-OSL-SVG, så lite å melde, og avslutter nok dermed her. Som nevnt tidlig var det mye ombooking på denne turen. Jeg hadde i utgangspunktet biz bort og flex GO hjem igjen. Etter siste ombooking har jeg blitt booket på biz hjem igjen også. Var litt spent på poengene, og de har kommet ihht dette, hvertfall første flighten. Jeg betalte ca 2650,- om jeg ikke husker helt feil på nyttårsalget. Ender da med 7900 poeng, og om julekalenderen slår til må det være greit med 15800 level poeng for å reise til England på fotball.
En siste ting som jeg føler mange spør om her inne og andre forum; Ja det er dusjer på CPH, og med grytidlig avgang i dag var det digg å få seg en oppfrisker der. Til de uinnvidde så spør du etter nøkkel, og holder deg i første etasje. Du går helt innerst i loungen og til høyre, dvs mellom toalettene. Her ligger en lang gang med 5(?) dusjrom. Da skal jeg prøve å få unnagjort noe av de jobbene jeg hadde overbevist meg selv om at jeg kom til å få god tid til